História

Plagát 1980

ETNOFILM ČADCA je najstarším filmovým festivalom na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1980, keď sa v Čadci po prvý raz stretli tvorcovia filmov o ľudovej kultúre. Nerozlučne sa s ním spájajú mená takých výrazných osobností slovenského umeleckého, vedeckého a kultúrneho života ako Martin Slivka, Peter Maráky, Oskar Elschek, Svetozár Švehlák, Milan Leščák, Dušan Hanák, Rudolf Gerát, Daniel Luther, Štefan Vraštiak, Boris Hochel, Peter Mihálik, Miroslav Ruttkay Dauko, Martin Mešša a mnohí ďalší. Festival má trvalé miesto medzi odbornou, ale i laickou verejnosťou ako unikátne filmové podujatie venované problematike etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie, spôsobu života ľudského spoločenstva a ľudovej kultúry prostredníctvom filmových diel, dokumentárnych filmov zo Slovenska i zahraničia.

ukážka ocenení turone turoň je symbolom festivalu Etnofilm a diplomy

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja usporiadalo v októbri 21. ročník MFF ETNOFILM Čadca 2020.

etnofilm cadca 20180007

V dňoch 20. – 23. novembra 2018 sa v Čadci konal už 20. ročník najstaršieho filmového festivalu na Slovensku ETNOFILM ČADCA, ktorý sa venuje etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii.

etnofilm cadca 2016 m

Slávnostným odovzdaním 15 ocenení sme ukončili 19. ročník  ETNOFILM-u Čadca 2016- medzinárodného filmového bienále o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii.

udelenie cien

Ocenenie Zlatý turoň – Grand Prix získal film Po stopách pastierov, SR, Attila Vörös - za objavné etnografické zobrazenie zanikajúcej tradície.

historia etnofilm cadca

Ocenenie Zlatý turoň - Grand Prix získal film  Hlasy z Vysočiny. Tri dni v Premane - Renato Morelli – Taliansko - za výstižné a vnímavé zachytenie života a jedinečných hudobných zvyklostí v talianskej obci v Alpách.

historia etnofilm cadca

Grand Prix - Zlatého turoňa získal film  Stavanie májov (Majoš) - Slovinsko - r. Amir Muratović - za komplexné spracovanie obyčaja ako súčasti kultúrneho dedičstva, a plné využitie súčasných foriem vizuálneho stvárnenia.

historia etnofilm cadca

Grand Prix – Zlatého turoňa získal film  Tanbura „Zachytenie miznúceho ducha“ – Tanbura „Capturing a Vanishing Spirit“, r. Phillipe L. Dib, Egypt 2006 za aktívne oživenie hudobnej a rytmickej identity obyvateľov mesta Port-Said.

historia etnofilm cadca

Grand Prix – Zlatého turoňa získal film Koniec cesty – Poslední slovenskí drotári – Ende einer Reise, r. Babette Ellen Kottkamp, Nemecko 2005.

historia etnofilm cadca

Veľkú cenu – Zlatého turoňa získal film 66 sezón (réžia Peter Kerekes – SR 2003). Osobitnú cenu– Strieborného turoňa získal film Nestajanje (réžia Vladimír Perovič – Srbsko a Čierna Hora 2003).