da zakitim mramor

MIMORIADNE OCENENIA na návrh medzinárodnej poroty (riaditeľ festivalu a medzinárodná porota môžu na základe štatútu rozhodnúť o udelení ďalších cien):
CENA MARIÁNA VESELSKÉHO ZA HUDOBNÚ ZLOŽKU FILMU: DA ZAKITIM MRAMOR CVIJEĆEM / OZDOBME MRAMOR KVETMI, réžia: Sara Stijović, Čierna Hora - za upozornenie na archaický zaniknutý jav a umelecký dojem dosiahnutý premyslenou kompozíciou obrazu a štýlovo zosúladeným zvukovým dizajnom.

Pri dopravnej nehode zomrel jediný syn čiernohorskej rodiny - prišli o hlavu rodiny. Zaznieva báseň s plačom - nárek. Spieva ju jeho staršia sestra. Nariekanie je okrem smútku jedným z predpoklady prechodu mŕtveho na druhý breh. „To beflower marble““ je príbeh sestry a brata – o smútku, smrti, nádeji a láske, ktorú vkladáme do nového života, pretože „“zostáva mŕtvy sokol kura"" ako hovorí jeho sestra...

Pôvodný názov: Da zakitim mramor cvijećem
Anglický názov: To beflower marble
Dĺžka filmu: 12 min.
Rok výroby: 2021
Produkcia: Fakulta dramatických umení Cetinje
Krajina: Čierna Hora
Réžia: Sara Stijović

Hodnotenie medzinárodnej poroty:

prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc.: "Dokument , v ktorom odznie niekoľko pohrebných plačov, umeleckou formou otvára filmársky málo spracovanú tému a približuje ju moderným súčasným filmovým jazykom. Vo filme sú štylizované formy folklóru, tie však ladia s celkovým prístupom tvorcov. Pre informačnú líniu využívajú text v závere filmu. Film je zaujímavý v kontexte Slivkovho filmu Odchádza človek, ktorý je tiež na svoju dobu moderným spracovaním tejto témy."

 Cenu odovzdával Peter Kršák - ArtForum 21 Slovakia, s.r.o. Za ocenených prevzal cenu Emil Bartko, riaditeľ baletu SND.

 

Bartko

Bartko