tobacni spomini

ETNOLÓG ZA KAMEROU: TOBAČNI SPOMINI / SPOMIENKY NA TABAK, réžia Manca Filak, Bulharsko (natáčané), Slovinsko (produkované) - udeľuje Národopisná spoločnosť Slovenska - za etnografický dokument s výrazným sociálnym akcentom, ktorý ukazuje prácu a spôsob života v konkrétnej rodine muslimských Pomakov.

Dediny v juhozápadnom Bulharsku, medzi pohorím Rila na jednej strane a pohorím Rodopy na strane druhej, sú už dlho známe pestovaním a výrobou tabaku. Moslimskí pomakovia, ktorí sa tejto práci stále venujú, čelia poklesu kvôli nízkej nákupnej cene suchých tabakových listov a ťažkým pracovným podmienkam. Výroba tabaku, ktorá bola kedysi prvkom identifikácie dediny, sa dnes stáva prvkom minulosti. Etnografický film Tobacco Memories sleduje Fatme a jej rodinu v dedine Debren (Bulharsko) a ukazuje priestorové a materiálne dimenzie výroby tabaku a vzťah rodiny k pomaly miznúcemu životnému štýlu. Ako tabakové listy rastú, vidíme, ako pomaly rastie vzťah medzi hlavným hrdinom a filmárom.

Pôvodný názov: Tobačni spomini
Anglický názov: Tobacco memories
Dĺžka filmu: 30 min.
Rok výroby: 2020
Produkcia: Ethnocinema production
Krajina: Bulharsko (natáčané), Slovinsko (produkované)
Réžia: Manca Filak

Hodnotenie medzinárodnej poroty:
PhDr. Pavel Popelka, CSc.: ". Nominace za etnografický dokument s výrazným sociálním akcentem, který ukazuje způsob pěstování tabáku i životní styl konkrétní rodiny v etniku muslimských Pomaků v bulharské vesnici Debren, která tabák pěstuje. Rozpor nízké výkupní síly a ve filmu velmi dobře zobrazené namáhavé práce, kterou podstupují ve velké míře právě ženy a též osvojování nového životního stylu u mladé generace má za následek, že pěstování někdejšího tradičního zemědělského produktu pomalu zaniká."

Ocenenie prebrala riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci

Cena etnolog za kamerou