etnofilm cadca 2016 mSlávnostným odovzdaním 15 ocenení sme ukončili 19. ročník  ETNOFILM-u Čadca 2016- medzinárodného filmového bienále o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii.

 

Tento ročník zaznamenal rekordný počet prihlásených filmov: spolu 145 z 28 krajín sveta. Výberová porota rozhodla, že do súťažnej časti festivalu postúpilo 40 z nich zo 16 krajín.

Medzinárodná porota, ktorej predsedal Ilja Ruppeldt z Nového Zélandu,  vybrala tie najlepšie snímky aktuálneho ročníka. Sme veľmi radi, že tvorcovia zo Slovenska a zahraničia si ocenenia prevzali osobne.  Ďakujeme všetkým partnerom, spoluorganizátorom a médiám za spoluprácu pri príprave tohto najstaršieho festivalu na Slovensku. O dva roky sa v Čadci stretneme pri jubilejnom 20. ročníku ETNOFILM-u, na ktorý vás už teraz srdečne pozývame.

 

   
Mgr. Silvia Petreková 
riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci
riaditeľka festivalu ETNOFILM Čadca


MFF Etnofilm Čadca 2016 – Výsledková listina:


Zlatý Turoň – Grand Prix
Sväté hlasy / Sacred Voices
Taliansko/Italy
Renato Morelli
za pôsobivé zobrazenie Veľkonočného piesňového rituálu Sardínie

Strieborný Turoň
Dotýkajúce sa neba, ryžové polia na Filipínach /Close to Heaven, The Rice Terraces of the Phillppines
Nemecko/ Germany
Antje Christ
za komplexný dokument tradície pestovania ryže v súčasných premenách vidieka na Filipínach

Bronzový Turoň
Zem, ktorá hľadá svoje nebo / The Land Looking for its Heaven
Slovensko/ Slovakia
Erik Praus
za presvedčivé zobrazenie a inšpiratívne spracovanie života súčasnej dediny a jej problémov

Cena VIA EUROPA
Dračí chvost / The Fighters of the Holy Hair
Belgicko/ Belgium
Florian Vallée
za pravdivý autorský nadhľad na rozporuplnosť tradičného zvyku

Cena Martina Slivku
Prvá: Izabela Textorisová / TheFirst: Izabela Textorisová
Slovensko/ Slovakia
Jana Bučka
za netradičné vizuálne spracovanie portrétu osobnosti

Cena predsedu Žilinského samosprávneho kraja
Rybári od Dunaja / Swamp Dialogues
Holandsko/ Holland
Ildikó Plájás
za citlivú sondu do problémov života ľudí v chránenej krajinnej oblasti v delte Dunaja

Cena riaditeľky festivalu
Kečuančina žije /Living Quechua
USA/ The USA
Christine Mladic Janney
za zobrazenie zápasu o zachovanie etnickej identity v subkultúrnom prostredí

Cena primátora mesta Čadca
Deti na predaj / Children on Sale
Chorvátsko/ Croatia
Ivo Kuzmanić
za zaznamenanie spomienok na ťažké detstvo v chudobnom regióne Chorvátska

Cena Matice slovenskej
Tremolo
Maďarsko/ Hungary
Gabriella Czapáry a Ján Bencsik
za inšpiratívne predstavenie mandolínového orchestra v Slovenskom Komloši

Cena Národopisnej spoločnosti Slovenska „Etnológ za kamerou“
Posvätná mlatba /  The Sacred Thresh
Taliansko / Italy
Michele Trentini
za etnograficky verné zaznamenanie tradičnej zimnej obchôdzky

Cena Kysuckej kultúrnej nadácie
Čalamacha/ Čalamacha
Slovensko/ Slovakia
Ján Kuska
za realistický portrét výnimočného nositeľa živej folklórnej tradície

Cena za najlepší český film
Nevesta z Březovej/ Bride from Březová
Česká republika/ The Czech Republic
Marie Římovská
za vizuálne detailne spracovanú rekonštrukciu prípravy ženského svadobného kroja y 19.storočia

Cena Slovenského filmového ústavu
Reveka/ Reveka
Belgicko/ Belgium
BenjaminColaux a ChristopherYates
za poetickú prácu s kamerou pri priblížení ťažkého života baníkov

Cena Klubu filmových novinárov
Slová z rodinnej klenotnice / Words from the Family Treasure
Maďarsko/ Hungary
Zuzana Antalová
za objavenie málo známej stránky duchovného života Slovákov v Maďarsku

Cena študentskej poroty
Zem, ktorá hľadá svoje nebo / The Land Looking for its Heaven
Slovensko/ Slovakia
Erik Praus
za pútavé spracovanie témy

Čestné uznanie
EOHA/ EOHA
Montenegro
Vladimir Perović
za osobité filmové zobrazenie tradičnej pastierskej práce

Čestné uznanie
Láska v Haight Ashbury / Haight Love
USA/ The USA
Grant Hayes
za ukázanie paradoxov súčasnej marginálnej kultúry v San Franciscu

IN MEMORIAM- Štefan Vraštiak
Pamätný list za mimoriadny prínos k vzniku a dlhoročnú odbornú spoluprácu pri realizácii MFF ETNOFILM  Čadca

KKS v Čadci

etnofilm cadca 2016 plagat

Vážení priatelia a priaznivci Medzinárodného filmového festivalu ETNOFILM Čadca,

do 19. ročníka medzinárodnej súťaže MFF Etnofilm Čadca 2016, ktorý sa uskutoční v dňoch 18. - 21. 10. 2016 v Čadci, sa prihlásil rekordný počet 145  filmov  z 28 krajín. Výberová komisia festivalu  po  ich posúdení rozhodla, že do hlavnej súťaže postupuje týchto 40 filmov zo 16 krajín:

Tabuľka filmov vybraných do hlavnej súťaže:

Samson Umbrella Parasol Chorvátsko Davor Borić
Siaroza Poľsko Jerzy Kalina
Všade dobre, doma najlepšie SR Pavel Višňovský
Sacred Voices Taliansko Renato Morelli
Bride from Březová Česká republika Marie Římovská
Swamp Dialogues Holandsko Ildikó Zonga Plájás
Pastevci lahví Česká republika Gabriela Fatková
Čalamacha SR Ján Kuska
Duchové přicházejí Česká republika Viliam Poltikovič
Metamorfózy ľudového odievania v Kysáči Srbsko Svetlana Surová
The Tibetan Girl Čína Huaqing Jin
Reveka Belgicko Benjamin Colaux / Christopher Yates
Zem, ktorá hľadá svoje nebo SR Erik Praus
Eoha Srbsko Vladimir Perović
Just the Two of Us Rumunsko Nina Blažin
Welcome to Los Cabitos Peru Luis Cintora
Napps - Memoire of an Invisible Man SRN Tami Liberman
Doba bronzová SR Stanislav Manca
Slová z rodinnej klenotnice Maďarsko Zuzana Antalová
Christmas Morning in Kamena Gora Srbsko Mileva Malečić
The Fighters of the Holy Hair Belgicko Florian Vallée
Living Quechua USA Christine Mladic Janney
Poľana SR Ľubomír Viluda / Ivan Kršiak
What Remains Španielsko Lee Douglas / Jorge Moreno Andrés
Čo po nás zostane SR Sonia Gallo
Haight Love USA Grant Hayes
Tremolo Maďarsko Gabriela Czapáry / Ján Bencsik
Children on Sale Chorvátsko Ivo Kuzmanić
Salmon, Bears, Love Dances -
With The Itelmen on Kamchatka
SRN Christoph Boekel
Slzy a nádeje Iraku SR Ľuboslav Polák
Spomienky na Železník SR Ladislav Bene
The sacred thresh Taliansko Michele Trentini
Pocta Majstrovi SR Alois Ditrich
Close to Heaven - The Rice Terraces of The Philippines SRN Antje Christ
Strongwoman Poľsko Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska
Prvá: Izabela Textorisová SR Jana Bučka
History of Abraim Brazília Otavio Cury
Where the Grass Grows Highest SRN Philip Hallay
My sem patríme SR Michal Kočiš
Ya SRN Ygor Gama & Florencia Rovlich


Silvia Petreková
riaditeľka festivalu
ETNOFILM Čadca 2016